معرفي شبكه

شبكه بهداشت و درمان شهرستان سربيشه

 

 

  

شهرستان سربيشه به مركزيت شهر سربيشه با مساحتي معادل 8251 كيلومتر مربع در شرق ايران ، حاشيه شمال شرقي دشت لوت و در فاصله 66 km جنوب شرقي شهرستان بيرجند (مركز استان خراسان جنوبي ) و در محور بين المللي بيرجند- زاهدان واقع گرديده كه از شمال و غرب به شهرستان بيرجند ، از جنوب به شهرستان نهبندان ، از شرق به كشور افغانستان  و از شمال شرق به شهرستان اسديه محدود بوده و طول مرز مشترك آن با كشور افغانستان حدود 110 كيلومتر مي باشد. اين شهرستان ، تا سال 1382 يكي از بخش‌هاي شهرستان بيرجند بود كه در اين سال به شهرستان تبديل شد .در تقسيمات كشوري شامل 3 بخش: 1- بخش مركزي شامل دهستانهاي غيناب و مومن آباد و شهر سربيشه 2- بخش درح شامل دهستانهاي درح و لانو و شهر درح 3- بخش مود شامل دهستانهاي مود و نهارجان و شهر مود مي باشد .

پيشينه تاريـخي : در كتابهاي تاريخي بهارستان ، نزهه القلوب و معجم البلدان از سربيشه و مومن آباد و نهارجان اسم برده شده است و مساجد و آثار كهنه شهر مورد توجه سياحان قرار گرفته است .

آثار و جاذبه هاي تاريخي و ديدني : روستاي شگفت انگيز ماخونيك، خانه تاريخي بهاور ،خانه ياوري، مسجد بزرگ چهارده معصوم ، مسجد گنجي ،مسجد پخت ،مسجد تناك بالا، مسجدمود ،خانه محمد حسين فنودي(خوسفي) در فنود ،قلعه كهنه سربيشه ،مجموعه عمارت و باغ مود ، غار چنشت و چهل چاه ،قلعه گزدز،قلعه گلندر،قلعه اسفزار، قلعه تيرانك ، قلعه بيدر(درويش آباد)، غار چهل دختر ، ميانكوه ، غار يا كال مرادو ،غار درخت توت، غار كلاته بالا، غار مشوكي و مزار بي‌بي زينب خاتون (كاهي )، مزار سيد حامد علوي، چشمه آبگرم گندكان، چشمه آب ترش سربيشه، معدن بازالت منشوري ...

در وجه تسميه شهر سربيشه گفته شده است چون زمين قسمت جنوب شهر، آبخيز و سرسبز بوده و شهر در مدخل اين محل قرار داشته است به آن سربيشه گفته اند اقوال ديگري نيز گفته شده از قبيل سرد بيشه كه بدليل سردي هوا به اين نام معروف بوده و به مرور زمان حرف ‹‹د›› حذف شده است . اين شهرستان داراي آب و هواي متغيير و نسبتاً سرد است و مشكلات جوي باعث افزايش بيماريها مي گردد. راههاي ارتباطي روستاههاي پر جمعيت آسفالته است با اين حال برخي از مسيرهاي ارتباطي همچنان ناهموار و خاكي است .

شغل بيشتر مردم منطقه دامداري ،كشاورزي و قاليبافي است كه در سال هاي اخير به دليل خشكسالي هاي پي در پي ،مردم منطقه دچار مشكلات زيادي مي باشند. متاسفانه اكثر جمعيت بالاي 30 سال اين شهرستان بي سواد يا كم سواد هستند كه يكي از معضلات در پيشرفت برنامه هاي بهداشتي مي باشد . همچنين بدليل مشكلات اقتصادي مردم منطقه از تغذيه مطلوبي بر خوردار نمي باشند كه اين موضوع بر موارد ابتلاء به سوءتغذيه خصوصاً در گروههاي آسيب پذير (كودكان ، دانش آموزان و .....) مي افزايد

 

جمعيت كل شهرستان درسال98 39481 نفر است كه 24612 نفر جمعيت روستايي و 14869 نفرجمعيت شهري مي باشند.                                                         

 

تاریخ به روز رسانی:
1398/04/04
تعداد بازدید:
6507
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:11
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal