۱۳۹۶ شنبه ۹ ارديبهشت
پست الکترونیک نقشه سایت انگلیسی
معرفي شبكه
تاریخ به روزرسانی: 1395/11/05
                                                                        شبکه بهداشت و درمان شهرستان سربیشه   
 
 
 

                                                   

 

شهرستان سربیشه به مرکزیت شهر سربیشه با مساحتی معادل 8251 کیلومتر مربع در شرق ایران ، حاشیه شمال شرقی دشت لوت و در فاصله 66 km جنوب شرقی شهرستان بیرجند (مرکز استان خراسان جنوبی ) و در محور بین المللی بیرجند- زاهدان واقع گردیده که از شمال و غرب به شهرستان بیرجند ، از جنوب به شهرستان نهبندان ، از شرق به کشور افغانستان  و از شمال شرق به شهرستان اسدیه محدود بوده و طول مرز مشترک آن با کشور افغانستان حدود 110 کیلومتر می باشد. این شهرستان ، تا سال 1382 یکی از بخش‌های شهرستان بیرجند بود که در این سال به شهرستان تبدیل شد .در تقسیمات کشوری شامل 3 بخش: 1- بخش مرکزی شامل دهستانهای غیناب و مومن آباد و شهر سربیشه 2- بخش درح شامل دهستانهای درح و لانو 3- بخش مود شامل دهستانهای مود و نهارجان و شهر مود می باشد .

پیشینه تاریـخی : در کتابهای تاریخی بهارستان ، نزهه القلوب و معجم البلدان از سربیشه و مومن آباد و نهارجان اسم برده شده است و مساجد و آثار کهنه شهر مورد توجه سیاحان قرار گرفته است .

آثار و جاذبه های تاریخی و دیدنی : روستای شگفت انگیز ماخونیک، خانه تاریخی بهاور ،خانه یاوری، مسجد بزرگ چهارده معصوم ، مسجد گنجی ،مسجد پخت ،مسجد تناک بالا، مسجدمود ،خانه محمد حسین فنودی(خوسفی) در فنود ،قلعه کهنه سربیشه ،مجموعه عمارت و باغ مود ، غار چنشت و چهل چاه ،قلعه گزدز،قلعه گلندر،قلعه اسفزار، قلعه تیرانک ، قلعه بیدر(درویش آباد)، غار چهل دختر ، میانکوه ، غار یا کال مرادو ،غار درخت توت، غار کلاته بالا، غار مشوکی و مزار بی‌بی زینب خاتون (کاهی )، مزار سید حامد علوی، چشمه آبگرم گندکان، چشمه آب ترش سربیشه، معدن بازالت منشوری ...

در وجه تسمیه شهر سربیشه گفته شده است چون زمین قسمت جنوب شهر، آبخیز و سرسبز بوده و شهر در مدخل این محل قرار داشته است به آن سربیشه گفته اند اقوال دیگری نیز گفته شده از قبیل سرد بیشه که بدلیل سردی هوا به این نام معروف بوده و به مرور زمان حرف ‹‹د›› حذف شده است . این شهرستان دارای آب و هوای متغییر و نسبتاً سرد است و مشکلات جوی باعث افزایش بیماریها می گردد. راههای ارتباطی روستاههای پر جمعیت آسفالته است با این حال برخی از مسیرهای ارتباطی همچنان ناهموار و خاکی است .

شغل بیشتر مردم منطقه دامداری ،کشاورزی و قالیبافی است که در سال های اخیر به دلیل خشکسالی های پی در پی ،مردم منطقه دچار مشکلات زیادی می باشند. متاسفانه اکثر جمعیت بالای 30 سال این شهرستان بی سواد یا کم سواد هستند که یکی از معضلات در پیشرفت برنامه های بهداشتی می باشد . همچنین بدلیل مشکلات اقتصادی مردم منطقه از تغذیه مطلوبی بر خوردار نمی باشند که این موضوع بر موارد ابتلاء به سوءتغذیه خصوصاً در گروههای آسیب پذیر (کودکان ، دانش آموزان و .....) می افزاید

 

جمعیت کل شهرستان درسال95 38333 نفر است که 27406 نفر جمعیت روستایی و10926نفرجمعیت شهری می باشند.

 
 
                                                          
تعداد بازدید: 2731
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات ( 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
خراسان جنوبي-شهرستان سربيشه،خيابان جانبازان 9،شبكه بهداشت ودرمان
تلفن: 05632663722 و 05632662331  دورنگار: 32663530-056   كدپستي     E-mail: srb[@]bums.ac.ir
ورود اعضاء
خروج
درباره شبكه سربیشه
واحدها
واحدهاي ستادي واحدهاي بهداشتي واحدهاي درماني
مراکز بهداشتی و درمانی
خدمات
Powered by DorsaPortal